İSTANBUL'UN HAZİNELERİ
Türk İslam eserleri sergisi

Gala Programı

Gala Tarihi : 27 mart 2020 Pazar saat : 12:00

Gala Mekanı : “Ortaköylü Teknesi” Kabataş İskele

Açılış Hakkında : Gala açılışı için misafirler saat 11:00 ile 12:00 arası tekneye alınacaktır. Saat 12 :00 itibariyle, gemi boğaz turuna başlayacak olduğundan, geç kalınmaması hususu çok önemlidir.

Sergi süresi boyunca Gemide ziyaretçilere yiyecek-içecek ikramı yapılacaktır.

Türk İslam Eserleri Müzesi Açılış Programı

Tarih : 30 Mart 2022 saat : 18:00

Mekan : Türk İslam Eserleri Müzesi – Sultanahmet / İstanbul

Sanatçılar

Cemali GÜNDOĞDU
Elif BAYRAKÇI
Fatih YEŞİL
Hanifi DURSUN
İsmail TİRKEŞ
Mustafa ÇELEBİ
Nilüfer KURFEYZ / Selim SAĞLAM
Ömer Faruk ÖZOĞUL
Ömer ŞEN
Sadrettin ÖZÇİMİ
Said ABUZEROĞLU
Saime Rikkat ÇELEBİ
Seyit Ahmet BURSALI

Sunum ve Teşekkür

Tarih sahnesinde var olduğundan bu yana milletimiz, medeniyet kelimesinin manasını, meydana getirdiği sanat eserleriyle tüm dünyaya nakşetmiştir. İstanbul’un hemen her köşesinde bizi derin bir sükûtla karşılayan eserler de işte bu medeniyetin hazineleridir. Kadim bir çeşmenin kitabesindeki “talik” beyit, cami kubbesini asumana çeviren o muhteşem süsleme yahut taze gelinin mezar taşında boynunu büken bir çiçek motifi bizi farklı tefekkür ufuklarına götürür.
İşte bu bakış açısıyla; klasik Türk-İslam sanatlarının önemli şubelerinden olan ebru, hüsn-i hat, tezhib ve minyatür üstadı 13 sanatçımızın katkılarıyla düzenlediğimiz “İstanbul’un Hazineleri” isimli sergimizi, siz değerli sanatseverlerin beğenisine iftiharla sunuyoruz.
Eser veren sanatçılar ve destekleyen kurumlar itibariyle çok özel bir sergi olarak planlanan bu kıymetli proje, sergilenme fikri ve sergi mekânlarıyla da farklı bir bakış açısı sunuyor.
Bu sergi için özel olarak 2 farklı mekân ve açılış programı hazırladık.
Serginin gala programı, İstanbul Boğazı’nın eşsiz güzellikteki gemilerinden biri olan ‘Ortaköylü’ gemisinde seçkin bir davetli grubuyla gerçekleştirilecek. Gala mekânı olarak bir geminin seçilmiş olması, bu tip sergilerde daha önce denenmemiş bir yöntem olarak sanatseverlere bir ilki yaşatacağı için de ayrıca heyecanlıyız.
İlk gösterim ardından eserler, daha fazla sayıda sanatseverimizin istifade edebilmesi amacıyla Sultanahmet’teki Türk İslam Eserleri Müzesi’nde sergilenmeye devam edecektir.
Gaye ve temennimiz, Usta sanatçılarımıza ait eserlerden oluşan sergimizin, sanatımıza katkı sunmasının yanı sıra, ülkemiz ve milletimize hayırlar getirmesidir.
Bu vesile ile, Sergimizin hazırlanmasında bize her konuda gönülden destek olan;
Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy,
Bakan Yardımcımız Sayın Ahmet Misbah Demircan’a,
Kültür ve Turizm Bakan Müşaviri Fatih Gürkan’a
Vakıf Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Öztürk Oran’a
İstanbul İl Kültür ve Turizm ve Müdürü Sayın Coşkun Yılmaz,
İstanbul Tiem Müdürü Sayın Ekrem Aytar’a
Kültür ve Güzel Sanatlar Şube Müdürü Sayın Ayşin Deniz Kuru’ya
Türk Telekom’a
Gemisini bu sergi için tahsis eden ağabeyim Ahmet Bayrakçı’ya,
Küratörümüz Meryem Veli’ye,
Mükremin Atmaca ve Elif Süreyya Atmaca’ya
Serginin organizasyonunda çok samimi gayretleriyle bize şevk veren kıymetli dostum İsmail Tayfur’a
Sergiye iştirak eden sanatçı dostlarıma ve tüm emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Allah (c.c.) mübarek eylesin.

Fatih Yeşil Mart 2022 İstanbul

Sergi Dosyaları

Sergi ile ilgili basın bülteni ve görselleri indirebilirsiniz.

TÜRKİYE’DE BİR İLK; İSTANBUL BOĞAZI’NDA SERGİ AÇILIYOR

İSTANBUL BOĞAZI 13 SANATÇININ ESERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

USTA SANATÇILARIN ESERLERİ BU SERGİDE BİR ARAYA GELİYOR

USTA SANATÇILARIN ESERLERİ İSTANBUL BOĞAZI’NDAKİ SERGİDE BİR ARAYA GELİYOR

Türk İslam sanatlarında ustalaşmış 13 sanatçının birbirinden güzel eseri, “İstanbul’un Hazineleri” sergisinde sanatseverlerle buluşacak. Ebru, hüsn-i hat, tezhib ve minyatür sanatlarına ait en iyi örneklerin yer alacağı sergi, 27 Mart tarihinde Ortaköylü Teknesi’nde açılacak.

Tarih boyunca kendi medeniyetini ortaya koyan milletimizin eserleri, bu güzel şehrin hiç beklemediğimiz bir yerinde, kimi zaman bir köşe başında çeşmesinin kitabesinde, bir mezar taşındaki çiçekte ya da kimi zaman bir sadaka taşının küçük bir ayrıntısında karşımıza çıkmaktadır.

Böylelikle “medeniyet” kavramı sosyal, kültürel ve sanatsal yapıtlarıyla tüm dünyanın gözleri önüne serilirken, en önemli sorumluluklarımızdan biri hiç şüphesiz “hazine şehir” İstanbul’a sahip çıkmak olmuştur.

Bu sahip çıkma bilinciyle yola çıkarak İstanbul’a ithafen hazırladığımız “İstanbul’un Hazineleri” adlı Türk İslam sanatları sergisinde, 13 usta sanatçımızın 26 eseri bir araya geliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Vakıf Katılım’ın destekleri ve Türk Telekom‘un sponsorluğunda Dokusu Sanat tarafından düzenlenen sergide Cemali Gündoğdu, Elif Bayrakçı, Fatih Yeşil, Hanifi Dursun, İsmail Tirkeş, Mustafa Çelebi, Nilüfer Kurfeyz – Selim Sağlam, Ömer Faruk Özoğul, Ömer Şen, Sadrettin Özçimi, Said Abuzeroğlu, Saime Rikkat Çelebi ve Seyit Ahmet Bursalı’nın göz kamaştıran eserleri sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Küratörlüğünü Meryem Veli’nin üstlendiği, serginin galası 27 Mart’ta İstanbul Boğazı’nda yapılacak. Sergi, ebru, hüsn-i hat, tezhib ve minyatür sanatlarının en nadide örneklerini buluşturacak.

Serginin gala programı, İstanbul Boğazı’nın eşsiz güzellikteki gemilerinden biri olan ‘Ortaköylü’ gemisinde seçkin bir davetli grubuyla gerçekleştirilecek. Açılışta, misafirler bir yandan eserleri incelerken bir yandan da Boğaz’ın eşsiz manzarasını temaşa etme fırsatını yakalayacak.

Eserler, bu ilk sergilemenin ardından 30 Mart-14 Nisan tarihleri arasında, İstanbul Kültür Turizm İl Müdürlüğü ve TİEM’in katkılarıyla, Sultanahmet’te yer alan Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ne ziyaret edilebilecek.

Duyuru

Online
Alışveriş Başladı

Sanat Koleksiyonu

2006 Yılından beri faaliyette olan internet sitemizden, online olarak sanat eseri satın alabilirsiniz.